Nový Final Cut Pro X je skutečností

22. června 2011 v 12:06 | VLÁĎA JANEČEK |  Aktuality
Profesionální nástroj pro zpracování videa, Final Cut Pro, dočkal své nové a zcela přepracované verze Final Cut Pro X.


Tuto verzi označuje sám Apple za revoluční a pokud se podíváme na aplikaci prvním pohledem, pak skutečně revoluci spatříme. Největší část viditelné revoluce se odehrála v oblasti vizuálního provedení samotné aplikace: dá se říci, že zde nezůstal kámen na kameni. A pokud bych měl novou verzi z pohledu vzhledu rozhraní nějak specifikovat, pak mohu říci jediné:

iMovie na stereoidech

Samo iMovie je v poslední verzi velmi výkonný nástroj vybavený mnoha funkcemi, které nejsou v oblasti domácího střihu videa příliš patrné. Nový Final Cut Pro X si bere to nejlepší ze jeho způsobu ovládání a práce s časovou stopou, přidává databázovou správu klipů postavenou na metainformacích alá Aperture a vše podtrhuje profesionálními nástroji a filtry pro práci s obrazovou i zvukovou stopou.
Importované záznamy v knihovně můžete třídit jak manuálně, tak i na základě metainformací. A to jak těch ručně vložených, tak i automaticky rozpoznanými. Nové funkce totiž při importu záznamů do knihovny dokáží například rozpoznat, zda na daném záběru je či není osoba, zda je zabírána v detailu, polocelku nebo celku. To vám společně s funkčním rozpoznáváním obličejů umožní během vteřin zobrazit všechny záznamy s detailem konkrétní osoby (a mnohé další dle nastavení aktuálního filtru).
Užitečná je plná podpora dvou monitorů: zatímco na jednom z nich budete mít zobrazenou knihovnu se zdrojovými klipy, celý druhý monitor můžete použít pouze pro editaci.
Způsob zobrazení časové osy převzané z iMovie zde dále vylepšuje pozicování jednotlivých části klipu, kdy se jednotlivé části chovají magneticky: při vkládání se následující klipy k sobě přitahují a naopak při vložení klipu doprostřed jiného dojde k jeho rozdělení a magnetickému odsunutí patřičných částí. Na videoprezentacích to vypadá velmi efektně, na reálnou zkušenost si však budeme muset prozatím počkat.
Apple se nezapomněl pochlubit také výkonem celého systému. Final Cut Pro X je celý kompletně 64bitovou aplikací plně využívající funkcí Grand Central pro využití všech procesorových jader a současně dokáže maximální množství úkonů přesunout na grafickou kartu a ulevit tak procesoru. To společně s podporou renderingu videa na pozadí, videa ve vysokém rozlišení (až 4K) a rozhraním napsaným v Cocoa slibuje využití počítače skutečně na maximum.
Co v této chvíli dotat více? Těšíme se na možnost novinku otestovat v reálném nasazení. Bude zajímavé sledovat její přijetí především mezi poweruživateli předchozí verze, protože novinka mění spoustu z doposud zažitých principů, současně však může přitáhnout nové uživatele podobně, jako se to povedlo nástroji Aperture v oblasti digitální fotografie.
Final Cut Pro X může mít každý již nyní, aplikace je dostupná prostřednictvím Mac App Store za cenu 240 Eur, což je nějakých 5 800 korun (v US App Storu je levnější: stojí 299 amerických dolarů, což je v přepočtu nějakých pět tisíc korun). A to je skvělá cena vzhledem k tomu, že se předchozí verze prodávala za ceny okolo dvaceti tisíc korun - u té však byly součástí další komponenty, které se nyní musí dokupovat samostatně (Compressor za 40 Eur, Motion také za 40 Eur).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Burberry Bowling Bags Burberry Bowling Bags | E-mail | Web | 12. července 2011 v 8:52 | Reagovat

That is exactly what I am lookng for!You have done a brilliant job. Your article is truly relevant to my study at this moment, and I am really happy to read it.Thanks for great share!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama